STRONA GŁÓWNA
O FIRMIE
ASORTYMENT
GALERIA
ARTYKUŁY PRASOWE
KONTAKT

CIĘCIE KRZEWÓW KWITNĄCYCH

Cięcie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Powoduje zagęszczenie roślin oraz sprzyja obfitszemu kwitnieniu. Wiele osób jednak obawia się przycinania krzewów. Najczęściej wynika to z braku informacji dotyczących zasad cięcia.

Sposób i termin cięcia zależą od tego, na których pędach rośliny kwitną - tegorocznych czy starszych. Jeżeli pąki kwiatowe są zawiązywane na młodych pędach (rośliny kwitną wówczas później - w okresie od VI do IX), wówczas cięcie powinno być przeprowadzane na przedwiośniu. Pędy skracamy do 1/3 ich długości. Powinniśmy również usunąć gałązki suche i przemarznięte (aczkolwiek niekiedy warto zrobić to nieco później, gdy mamy już pewność, iż pędy te przemarzły). W przypadku krzewów tworzących pąki w roku poprzedzającym kwitnienie cięcia dokonuje się po przekwitnięciu. Po cięciu należy zabezpieczyć rany grzybobójczą maścią ogrodniczą (np. Funaben).

Przedstawiamy państwu krótki przegląd najbardziej popularnych krzewów kwitnących wraz z terminami kwitnienia i wskazówkami dotyczącymi ich przycinania.

Azalia japońska należy do grupy roślin wrzosowatych. Są to karłowe krzewy zimozielone o zwartym pokroju. Wymagają kwaśnego, przepuszczalnego podłoża oraz stanowisk zacisznych i osłoniętych. Kwitną bardzo bujnie już w maju, przed rozwojem liści. Cięcia formującego krzew dokonuje się po kwitnieniu. W następnych latach wystarczy usuwać zwiędłe kwiaty i martwe gałązki. W razie konieczności można w marcu przeprowadzić silne cięcie odmładzające (lecz należy się liczyć z brakiem kwitnienia w danym roku).

Budleja Dawida to piękny, szybko rosnący krzew o atrakcyjnych, długich kwiatostanach (do 50 cm, niektóre odmiany nawet 70 cm), silnie pachnących, wabiących motyle. Wymaga stanowiska słonecznego i dość zacisznego oraz żyznej gleby. Kwitnie w okresie od VII do X na tegorocznych pędach. Coroczne mocne (nawet tuż nad ziemią) wiosenne przycinanie znacznie poprawia wygląd krzewu oraz rozmiar kwiatów.

Hortensja ogrodowa kusi niezwykłymi dużymi kulistymi kwiatostanami. Wymaga miejsc słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Okres kwitnienia przypada na sezon wakacyjny (VI-IX). Kwitnie na pędach zeszłorocznych. Wiosenne cięcie ogranicza się do usunięcia resztek zeszłorocznych kwiatostanów oraz martwych i słabych pędów.

Jaśminowiec wonny jest powszechnie znanym krzewem o mocno pachnących, kremowo - białych kwiatach, pojawiających się na przełomie V i VI. Jest to gatunek o wyjątkowo niskich wymaganiach. Przekwitłe pędy skraca się nad wybijającymi gałązkami bocznymi. Silne, młode pędy pojawiające się u podstawy można skrócić o połowę, a słabe najlepiej usunąć.

Kalina koralowa Roseum jest szerokim, dość szybko rosnącym krzewem. W maju obficie kwitnie na biało, a drobne kwiaty są zebrane w duże, kuliste, bardzo ozdobne kwiatostany. Dodatkowym walorem dekoracyjnym są liście, przebarwiające się jesienią na purpurowo - szkarłatny kolor. Preferuje gleby wilgotne. Cięcie formujące powinno przeprowadzać się po przekwitnięciu, skracając pędy o 2/3 ich długości. W następnych latach przycina się tylko przekwitłe gałęzie. W marcu można usunąć pędy najstarsze, słabo kwitnące.

W kolejnym numerze m.in. krzewuszka cudowna, lilak pospolity, pięciornik krzewiasty, tawuła, wrzosy.

......................................................

Cięcie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Wpływa na kształt roślin i powoduje intensywniejsze kwitnienie, o czym wspominaliśmy już w poprzednim numerze. Podstawowa zasady dotyczące terminów cięcia wiążą się ściśle z terminami zawiązywania pąków i kwitnienia. Przypominamy zatem, iż jeżeli pąki kwiatowe są zawiązywane na młodych pędach, wówczas cięcie powinno być przeprowadzane na przedwiośniu. W przypadku krzewów tworzących pąki w roku poprzedzającym kwitnienie cięcia dokonuje się po przekwitnięciu.

Poniżej ciąg dalszy naszego przeglądu krzewów kwitnących wraz z wskazówkami dotyczącymi ich przycinania.

Krzewuszka cudowna jest popularnym i lubianym krzewem ozdobnym przede wszystkim ze względu na bardzo obfite kwitnienie. Pokrój, tempo wzrostu i barwa dzwonkowatych kwiatów (od białoróżowej po purpurowoczerwoną), jak również kolor liści (zielone, czerwone, z biały obrzeżem) zależą od odmiany. Preferuje gleby żyzne, dość wilgotne oraz słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Kwitnie w okresie letnim (VI-VII) na ubiegłorocznych pędach, w związku z czym cięcia pielęgnacyjnego należy dokonywać po kwitnięciu. Przekwitłe pędy skracamy aż do najniżej położonych pędów bocznych.

Lilak pospolity to doskonale znany krzew kwitnący. Bez zapachu jego kwiatów wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie maja. Adaptuje się do każdych warunków, nie ma żadnych wymagań. Kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego też cięcie pielęgnacyjne wykonujemy w drugiej połowie maja. Polega ono na usunięciu przekwitłych kwiatostanów nad młodymi gałązkami. Co kilka lat warto przeprowadzić również tzw. cięcie odmładzające, poprzez usunięcie (na przedwiośniu) gałęzi starych, chorych i zbyt zagęszczających. W przypadku dużych ran należy zastosować maść ogrodniczą.

Mahonia pospolita jest krzewem z grupy zimozielonych. Charakteryzuje się grubymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi, ząbkowanymi i kłującymi liśćmi. Roślina ta nie ma zbyt wielu wymagań, ale zdecydowanie lepiej rośnie w miejscu zacienionym. Dorasta do ok. 1 m. wysokości. Żółte, zebrane w grona kwiaty pojawiają się pod koniec IV. Po kwitnieniu pędy skracamy o 1/3.

Migdałek trójklapowy to pięknie kwitnący i szeroko rozrastający się krzew. Najczęściej w sprzedaży pojawia się w formie drzewka - wówczas jego wysokość zależy od miejsca szczepienia. Nie ma zbyt wielu wymagań, ale lepiej rośnie w miejscu osłoniętym i słonecznym. Bardzo efektowne różowe, podobne do niewielkich różyczek kwiaty pojawiają się w drugiej połowie IV na pędach ubiegłorocznych. Cięcie polega na skróceniu przekwitłych gałęzi wraz z usunięciem pędów starych i chorych.

Pięciornik krzewiasty jest gęstym, obficie kwitnącym w okresie letnim krzewem o niezbyt dużych wymaganiach. Ważne jest jedynie stanowisko, gdyż roślina ta lubi miejsca słoneczne. Kwitnie od VI do X, barwa kwiatów zależy zaś od odmiany (białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone). Cięcia prześwietlającego pięciornika powinno dokonywać się w III, usuwając całkowicie pędy stare i słabe, a skracając pozostałe o ok. 20 cm.

W następnym odcinku: tamaryszek, tawuła, wierzba, wrzosy i wrzośce oraz żylistek.

......................................................

W dwóch poprzednich odcinkach omówiliśmy podstawowe zasady przycinania krzewów kwitnących oraz przedstawiliśmy krótkie charakterystyki krzewów najbardziej lubianych wraz z terminami i sposobami ich ciecia. Dziś kończymy nasz przegląd.

Tamaryszek drobnokwiatowy to szeroki krzew dorastający ok. 4 m. wysokości. Jego ogromną zaletą jest wyjątkowa odporność na suszę i oczywiście dekoracyjne drobne. różowe kwiaty zebrane w grona, pojawiające się na przełomie IV i V. Liście są bardzo drobne, łuskowate, a pędy delikatne i ciemne - zimą prawie czarne. Wymaga bardzo słonecznego stanowiska. Cięcia dokonujemy poprzez skrócenie o 2/3 długości przekwitłych pędów, po kwitnieniu. Inaczej postępujemy z tamaryszkiem pięciopręcikowym, kwitnącym latem. W tym przypadku cięcie wykonujemy przed ruszeniem wegetacji w marcu.

Tawuły stanowią dość dużą grupę roślin o różnych terminach kwitnienia. Najwcześniej kwitnie tawuła szara Grafsheim. Malowniczo zwieszające się pędy obsypane licznymi drobnymi i mocno pachnącymi kwiatami stanowią niezwykłą dekorację tego niezbyt wymagającego krzewu. Cięcia dokonujemy po kwitnieniu, nie należy jednak skracać młodych pędów rozwijających się od podstawy krzewu. Podobnie postępujemy z tawułą van Houtte'a, której kwiaty (również białe) są zebrane w gęste kwiatostany. Latem kwitną tawuły japońskie. Barwa kwiatów oraz wielkość krzewów zależą od odmiany. Spotykamy wśród nich kwiaty białe, różowe, lilowe. Niektóre odmiany (Goldmound, Goldflame) charakteryzują się bardzo ozdobnymi w okresie wiosennym zielonożółtymi listkami. Tawuły japońskie należy przycinać w marcu, przy czym warto podkreślić, iż silne cięcie wiosenne pobudza krzew do obfitszego kwitnienia.

Wawrzynek wilczełyko jest również niezbyt wymagającym krzewem, osiągającym do 1 m. wysokości. Okazałe, różowe, silnie pachnące kwiaty, osadzone w górnych częściach rośliny, pojawiają się przed rozwojem liści, na przełomie III i IV. Krzew ten nie lubi cięcia, trudno odrasta i słabo się zagęszcza, jednakże w razie konieczności można stosować cięcie formujące, skracając o połowę przekwitłe gałązki.

Wierzby nie należą wprawdzie do krzewów kwitnących, jednakże są one niezwykle chętnie sadzone w naszych ogrodach. Najpopularniejszymi odmianami są wierzba iwa Pendula - drzewko (wysokość zależy od miejsca szczepienia) o dekoracyjnie zwieszających się pędach i złocistożółtych baziach pojawiających się w III, oraz wierzba całolistna Hakuro-Nishiki, charakteryzująca się oryginalnym biało-różowym zabarwieniem młodych liści (później biało-zielone). Obydwie rośliny nie mają zbyt wielkich wymagań, do bujnego rozwoju potrzebują tylko dużo wody i światła. Jeśli chodzi o cięcie to iwę najlepiej przyciąć po przekwitnięciu bazi, a przed rozwojem liści. Tnie się zeszłoroczny przyrost, pozostawiając po kilka pąków u nasady pędów. Pamiętać należy jednak, iż gałęzie należy skracać każdorazowo jeśli dorosną do podłoża. W przypadku odmiany Hakuro-Nishiki terminy nie są istotne, pędy możemy przyciąć kilkakrotnie w okresie sezonu letniego. Zabieg ten powoduje zagęszczenie korony i ładniejsze jej wybarwienie młodymi liśćmi.

Wrzosy i wrzośce należą do grupy roślin wrzosowatych, lubiących kwaśną, przepuszczalną glebę, pokrytą warstwą organicznej ściółki. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych i niezbyt mokrych. Krzewinki te osiągają różną wysokość i cieszą nas rozmaitymi barwami kwiatów. Wiosną nasze ogrody dekorują wrzośce, natomiast od VIII do X (a odmiany "pączkowe" aż do nastania mrozów) barwne kobierce tworzą wrzosy. Aby rośliny te lepiej kwitł należy corocznie przycinać przekwitłe kwiatostany. Wrzośce przycinamy ok. połowy maja, natomiast wrzosy tniemy wczesną wiosną.

Żylistek kwitnie wczesnym latem. Barwa kwiatów (od białej po ciemnoróżową) zebranych w wiechowate kwiatostany, podobnie ja i rozmiar krzewu zależą od odmiany. Cięcia pielęgnacyjnego dokonujemy po kwitnieniu, poprzez przycięcie przekwitniętych gałęzi nad młodym pędem bocznym.